Dagelijks krijgt VVE-010 allerlei VvE-vragen. Soms is het antwoord kort en eenvoudig te geven, soms is meer uitzoekwerk nodig. Wat voor vragen zijn het? In de nieuwe rubriek 'VvE-vraag van de maand' lichten we er steeds eentje uit. Uiteraard noemen we geen namen of adressen. De eerste in de reeks betreft een vraag over achterstallig onderhoud. Wie betaalt de kosten hiervan?
Vraag
"Vandaag is de loodgieter langs geweest voor een reparatie omdat er een lekkage was en nu blijken het balkon, de afvoer en goot van het balkon van de bovenburen in een zeer slechte staat te zijn. Er moet op korte termijn wat aan gedaan worden. De loodgieter gaf aan dat dit niet van een paar maanden geleden is, maar al van veel langer. Wij hebben de bovenburen gesproken en deze geven aan dit niet te weten. Zij gaven aan dat ze het drie jaar geleden gekocht hebben zonder te kijken naar het balkon. Is het niet zo dat als de bewoners boven ons het balkon niet goed onderhouden hebben, wij als benedenbewoners niet te hoeven meebetalen aan het onderhoud?"
Antwoord
Het onderhoud van het balkon is vanuit de splitsingsakte de verantwoordelijkheid van de VvE. Artikel 10 in het modelreglement bij splitsing in appartementsrechten (kortweg MR, 1973) riep in deze situatie verwarring op. Hierin staat dat iedere eigenaar verplicht is zijn privé gedeelte behoorlijk te onderhouden, waaronder ook de afwerklagen van vloeren en balkons. Dit artikel is op deze situatie niet van toepassing omdat de VvE lange tijd het balkon niet goed onderhouden heeft. In dit geval moeten volgens de splitsingsakte van de VvE alle eigenaren meebetalen aan het onderhoud van het balkon.
Toelichting
We horen helaas geregeld dat bij bijvoorbeeld een lekkage pas ernstige zaken naar boven komen, vooral bij kleine VvE's. Ons wordt dan gevraagd welke kosten voor wie zijn. Kosten voor achterstallig onderhoud ontstaan omdat een VvE niet actief is. Deze heeft geen meerjarenonderhoudsplan (MJOP). En dan weet je als VvE ook niet voor welk onderhoud je moet sparen. In de praktijk betekent dit dat niemand iets doet tot er iets ernstigs aan de hand is. En reparatie kost in dat geval vaak heel veel geld. En dan komt de vraag bij wie de schuld (en dus de rekening) ligt. Bij alle eigenaren in de VvE dus.