Heb jij een VvE-vraag?

Welkom bij stichting VVE-010

Wij helpen Rotterdamse VvE's kosteloos bij vragen rondom de VvE. Heb je een vraag? Neem contact met ons op.

VvE-vraag van de maand: mag je in het portiek zomaar een videodeurbel installeren?

Dagelijks krijgt VVE-010 allerlei VvE-vragen. Soms is het antwoord kort en eenvoudig te geven, soms is meer uitzoekwerk nodig. Wat voor vragen zijn het? In de rubriek 'VvE-vraag van de maand' lichten we er steeds eentje uit. Deze keer bespreken we de vraag of je in een portiek zonder toestemming van de VvE een videodeurbel mag installeren.

vraag Vraag

"In de portiek van onze VvE hangt sinds kort een videodeurbel. De camera is deels op een andere voordeur gericht en de buren die via de trap naar hun woning op de bovenetage lopen, komen hier ook steeds langs. We weten niet of er constant wordt gefilmd of dat beelden worden opgenomen, maar niet alle leden vinden dit een prettig idee. Mag een VvE-lid zo'n videodeurbel eigenlijk zonder toestemming installeren? Het trappenhuis is namelijk een gemeenschappelijk deel van de VvE."

antwoord Antwoord

Het plaatsen van een videodeurbel binnen een VvE vereist zorgvuldige overweging van de juridische aspecten. Het respecteren van eigendomsrechten, privacy en de bevoegdheden van de VvE zijn van essentieel belang. Een recente uitspraak van een rechtbank toont aan dat het zonder toestemming plaatsen van camera's (wat een videodeurbel in feite is) op gemeenschappelijke gedeelten in strijd kan zijn met het recht van medegebruik. Daarom is het raadzaam om schriftelijk toestemming aan te vragen bij de VvE en rekening te houden met de geldende wet- en regelgeving met betrekking tot privacy en gegevensbescherming. Door deze stappen te volgen, kunnen eigenaren binnen een VvE op een juridisch conforme en verantwoorde manier een videodeurbel installeren.

info Toelichting

Videodeurbellen groeien in populariteit en steeds meer VvE's krijgen hier dus mee te maken.  De hierboven genoemde rechtbank oordeelde dat de eigenaar geen gerechtvaardigd belang had bij het filmen van gemeenschappelijke eigendommen en voorbijgangers. Dit betekent dat er een goede reden moet zijn om camera's te plaatsen, zoals beveiligingsdoeleinden. Het plaatsen van camera's zonder toestemming van de VvE werd gezien als een schending van het recht van medegebruik van andere eigenaren en gebruikers. Dit benadrukt het belang van het verkrijgen van toestemming van de VvE voordat camera's worden geïnstalleerd. De rechtbank besliste dat de eigenaar de camera's die gericht waren op gemeenschappelijke gedeelten moest verwijderen en verwijderd moest houden. Dit benadrukt de consequenties van het niet naleven van de toestemmingsvereisten.

Als er sprake is van een specifiek (aantoonbaar) veiligheidsprobleem, kan er door de VvE besloten worden wel toestemming te verlenen. Je kunt bijvoorbeeld afspreken dat de video alleen aangaat als er op de deurbel wordt gedrukt.

Op de hoogte blijven? Meld je aan voor onze nieuwsbrief
Toestemming

loading